Auto vahatamine – värvkatte kaitsmine.

Auto värvkate vajab kaitset mitmete keskkonna kahjustuste vastu. Kaitseta värvi kahjustavad keemiliselt näiteks: soolad teedel, puuvaik, happevihmad ja linnu väljaheited. Mehaaniline kahjustamine toimub igapäevase tegevuse käigus.

auto vahatamine - nano banana

auto vahatamine – nano banana

Autovahasid on mitmetel tootjatel väga erinevaid. Pastavahad, kreemvahad, kiirvahad, nanovahad jne. Kohati on lausa keeruline nendes orienteeruda. Et millist vaha peaks autole peale panema üldse.

Kõige üldisem soovitus on vahatada auto mõne püsivahaga (kreemvaha, pastavaha, polümeervaha (rahvakeeli ka vedelplastik) ning neid nn baasvahasid taastada ja säilitada regulaarselt kiirvahadega (kasvõi iga pesukorra järel).

Enamus tänapäeva autovahasid (püsivahad) sisaldavad ka peeneid abrasiivseid osakesi, mis puhastavad auto vahatamise käigus värvipinda oksiidist. Seeläbi panevad nad värvi veel paremini ning kauemaks läikima.

Auto vahatamine annab küll värvkattele olulisel määral läiget juurde, kuid siin tuleb siiski mõista, et see läige ei ole võrreldav auto poleerimisel saadava tulemusega. Samuti ei eemaldata vahatamise käigus autolt kriime, need muutuvad teatud määral raskemini märgatavaks.

Auto vahatamine

Auto vahatamine kaitseb suvel levinud selliste probleemide vastu nagu lindude väljaheited (happeline ja söövitav), putukate laibad esiotsal (happeline ja söövitav), okaspuu vaik (kergitab ja/või murendab värvi).

Eeldatav tulemus.
Auto vahatamise järel on pinnalt puhastatud kõik tugevam mustus. Värvkate on läikiv ja vett/mustust hülgav. Levinud on ka, et selle teenuse juures läigestatakse/hooldatakse kõik välised plastikust, kummist ja kroomist pinnad.

Soovitus.

Vahata autot vähemalt kaks korda aastas. Et vaha autol kauem kestaks, ära pese autot lahusteid sisaldavate autopesu ainetega. See eemaldab kaitsva vahakihi autolt väga kiiresti. Vaha pikemaks kestvuseks ära pese autot lahustit sisaldavate tugevate leotusvahenditega ning aegajalt taasta püsivaha kihti kiirvahadega (kuivatatakse kuivatuslapi või mikrokiudlapiga värvi sisse ).

Käsitle autovaha, kui turvavööd. Turvavöö ei anna meile täielikku kaitset autoõnnetuste puhul, kuid vähendavad oluliselt viga saamise riski. Sama on ka auto vahatamisega. Et auto pind oleks jätkuvalt ilus ja särav, vahata autot eelmainitud sagedusega ja sellest hoolimata hoia autot lihtsate kahjustuste eest. Harjuta endale sisse, et auto värvkattele asju ei panda, autopeale ei nõjatuta jne. Rätikuga ega paberiga mustust värvilt ei eemaldata (näiteks linnu väljaheite larakas) jne.

Autovaha säilitamisega ei tohiks ka liiale minna. Mõistlik oleks vältida äärmust – vahatatud auto mittepesemine või siis ka talvisel perioodil ainult suvise leotusega pesemine. Ka vahatatud auto peab ilus välja nägema ning seda oleks vaja pesta pigileotusega (eriti talvisel perioodil). Muidu muutub auto pind kinni kleepunud pigi tõttu väga karedaks ja võtab mustust tugevalt külge. Samuti kleepub koos pigiga autole naastrehvi metallipuru, mis tekitab esialgu kosmeetilisi värvipealseid rooste plekikesi, kuid pikas perspektiivis võivad need värvile ka püsivalt kahjulikuks osutuda.

Kui sulle meeldis see artikkel, siis ole hea ja hakka autopesulad24.ee facebooki fänniks. Aitäh.