Kuidas kevadel oma auto särama panna? Auto poleerimine, läigestamine ja vahatamine tunduvad justkui sarnased teenused.

Nüüd võib küll  öelda, et talv on läbi. Päike sillerdab aina soojemalt ja toob auto värvkatte kriipsud-kraapsud väga hästi esile.

tuhm ja kriimuline värvkate

Autoomanikud, kes ei ole talve jooksul regulaarselt pigi eemaldanud, peaksid seda tegema vähemalt nüüd. Pole mõistlik pigi ja roostetäppe jätta suveks autole, sest need kahjustavad värvipinda vaikselt edasi.

Kindlasti olete talve jooksul ka mõned kriipsud-kraapsud autole juurde saanud ning harjaga lund pühkides auto värvi matistanud.

Mis ettevalmistus suveks on autole parim?

Kui talv möödas ja soov auto väljast põhjalikult puhtaks teha, siis soovitame kindlasti vähemalt auto vahatamist. Sellisel juhul leotatakse autolt pigi täiesti ära. Vajadusel võetakse appi ka tugevamad puhastusained, mis sisaldavad reeglina rohkelt lahustit. Sellisel juhul on kindlasti soovitav kaitsta auto lakikiht püsivahaga.

Erinevatel tootjatel on tootevalik väga lai, kuid siis tuleks küsida ikka käsitsi peale kantavat püsivaha (pastavaha, kreemvaha ja erinevad sünteetilised vahad). Küsige nõu autopesula omanikelt/juhatajatelt. Kui ei suuda valida, siis halvim valik on kindlasti see, et jääbki valimata ja auto vahatamata. :)

Et vahatamisest veel paremat tulemust (läiget) saada, võib auto ka lisaks läigestada või poleerida. Aga millist teenust ikkagi valida?

Räägin põgusalt lahti teenuste erinevused. Seejärel on sul juba lihtsam otsustada, mida valida, sest vastavalt oodatavale tulemusele muutub teenuse hind päris palju.

Poleerimine

Poleerimine kõige põhjalikum värvitöötlus protsess. Kuna see on väga aeganõudev, palju kogemust ning mitmeid erivahendeid nõudev teenus, on see ka kõige kallim. Poleerimisele esitatakse ka kõrgeimad kvaliteedi nõuded – autolt eemaldatakse kriimud (mis ei ole liiga sügavad, ehk lakki läbistavad) ja selle juures ei tohiks jääda ka päikese valguse käes nähtavaid poleerimise “käiajälgi” ehk “hologramme”.

Alljärgneval pildil on hästi näha, et autot on poleeritud ilmselgelt liiga abrasiivse poleerimise pastaga. Ilma otsese päikeseta on värv väga ilus ja läikiv. Päikesepaistelise ilmaga aga selline …

autopesula audi hologrammid

Et poleerimise käiajälgedest lahti saada on enamasti vaja kasutada lausa 3-5 erinevat poleerimise pastat . Poleerimise töö käigus on vaja spetsiaalset valgust, mis näitab juba töökäigus ära hologrammid. Spetsiaalne valgus on oluline juba sellepärast, et väga paljud autod, mis pesulat külastavad on vaid osaliselt värvitud. Eri perioodidel värvitud detailid aga alluvad poleerimise töötlusele erinevalt ning et seda erinevust kindlamini märgata, on vaja ka pesulas spetsiaalset hologramme esile toovat valgust. See aga tähendab seda, et mõnikord ei saa ühe kontseptsiooniga poleerida tervet autot.

Sõltuvalt pesulast on pärast poleerimist värvkatte vahatamine paketi sees ja mõnikord tuleb see eraldi juurde tellida. Soovitav on see enne selgeks teha, sest kindlasti ei ole soovitatav puhastatud ja poleeritud pind kaitseta jätta. Muidu on värv nii keemilisele koormusele kui ka kriimustamisele ja tuhmumisele eriti vastuvõtlik.

Poleerimise tööaeg on sageli koos ettevalmistustöödega 10-20 tundi

Läigestamine

Ka läigestamise puhul töödeldakse auto poleerimise käiaga üle. Erinevus põhjaliku poleerimisega seisneb selles, et kriimude eemaldamiseks ei kasutata väga abrasiivseid poleerimise pastasid. Seetõttu ei eemaldata autolt suuremaid kriime ning omakorda on ka tõenäosus, pärast mõnda pesu ilmuvad päikese käes nähtavale ka hologrammid. Kuna töö aga ei ole nii aeganõudev nagu poleerimine, on see sageli 1,5-2 korda soodsam. Hinnad on muidugi pesulatel erinevad.

Vahatamine

Vahatamisel on tegemist enamasti käsitsi vahatamisega, kus pehme svammiga kantakse püsivaha autole. Vaha lastakse autol kuivada ja laki kihi sisse imbuda. Ülejäägid eemaldatakse pehme mikrokiudlapiga.

autopesulad

Tulemuseks on läikiv ja värskendatud värviga läikiv auto. Lähemal vaatamisel on küll kriimud näha, kuid kaugelt ei paista need silma. Samuti ei jää autole nii tugevalt külge mustus ja tolm. Vaata alljärgnevat pilti.

osaline_auto_vahatamine_tolmune

Sellel pildil on auto keskelt vahatatud. Kuival perioodil sõidetud linnas ja külateedel. Väga selgelt on näha, et vahatatud pind läigib endiselt paremini, kui töötlemata pind.

Nonii, nüüd kui on vahtamise-poleerimise-läigestamise erinevus lahti kirjutatud, oleks paslik anda soovitusi, millist teenust valida. Paraku ei saa öelda, et minge kõik poleerige oma auto kalli raha eest ära.

Küll aga soovitan ette võtta vähemalt vahatamine. Kuna musta värvi ja muidu tumedate toonidega autod on hologrammide ja kriimude suhtes väga pretensioonikamad, siis just nende autoomanikel soovitaks eelnevalt pesulas ikka lähemalt konsulteerida, millist teenust tellida. Vastasel juhul võib pilvevarjus hästi läikiv auto päikese käes välja näha nagu see audi siin pildil.

autopesula praak - hologrammid audil

Kui leiad, et see artikkel võiks ka su sõbrale olla kasulik või huvitav, siis ole hea ja vajuta LIKE. Aitäh.

Rohkelt päikest kõigile.

Marko